FAQ: Ubezpieczenie OC studenta medycyny – odpowiadamy na podstawowe pytania

FAQ: Ubezpieczenie OC studenta medycyny – odpowiadamy na podstawowe pytania

data publikacji: 2017-10-27

Niektórzy mówią, że ubezpieczenie OC studenta medycyny jest obowiązkowe, inni twierdzą, że dobrowolne. Kto ma rację?

Chciałoby się rzec, że prawda leży pośrodku. Choć, zgodnie z prawem, ubezpieczenie studentów kierunków medycznych jest dobrowolne, to w wielu przypadkach posiadanie aktualnej polisy OC jest wymagane np. przez uczelnie lub placówkę medyczną, szczególnie w czasie odbywania praktyk. W tym sensie, by nie mylić pojęć, lepiej używać słowa „wymagane” niż „obowiązkowe”. Nie ma bowiem przepisów prawnych, które wymuszają na przyszłych lekarzach zakupu ubezpieczenia w czasie studiów. Tym bardziej nikt nie może zmusić żaków do skorzystania z oferty konkretnego ubezpieczyciela. Bez polisy jednak rozpoczęcie praktyk wakacyjnych może okazać się niemożliwe.

Czym kierować się podczas wyboru polisy dla studenta medycyny?

Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Warto zwracać na przykład uwagę na wiarygodność ubezpieczyciela, można sugerować się poleceniem przez uczelnię. Wiele osób patrzy przede wszystkim na cenę, inni głównie na zakres ubezpieczenia. Bardziej wymagający dokładnie czytają OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). W praktyce polisa dla studenta nie jest szczególnie droga, więc kluczowe przy podejmowaniu decyzji mogą okazać się kwestie dodatkowe. Ubezpieczenia PolisaMedPL na przykład obowiązują na całym świecie, więc nie ma znaczenia, gdzie odbywasz praktyki, staż czy wolontariat. Co więcej, ubezpieczenie to pokrywa swoim zakresem także szkody powstałe w wyniku udzielania pierwszej pomocy, co może mieć znaczenie, jeśli będziesz świadkiem wypadku na wakacjach za granicą.

Czy to prawda, że ubezpieczenia wynegocjowane przez uczelnie medyczne zawsze są korzystniejsze od tych kupowanych indywidualnie?

Nie. To popularny w Internecie mit, który można łatwo obalić porównując koszt składki na PolisaMedPL (od 25 zł) z ofertami dostępnymi na stronach szkół i uczelni. Niektórzy piszą, że tzw. ubezpieczenie masowe jest nawet dwa razy tańsze, jednak w praktyce okazuje się, że bywa nawet dwa razy droższe! Ważne jest, by pamiętać, że koszt polisy wcale nie ma tak wielkiego znaczenia, jak zakres ubezpieczenia i dostosowanie jego warunków do potrzeb konkretnych osób. Zachęcamy więc do porównania ofert i samodzielnego wyboru polisy. Świadomy wybór, to zwykle najlepszy wybór.

Czy składka podana na stronach internetowych szkół medycznych i ubezpieczycieli jest składką roczną czy miesięczną?

Na PolisaMedPL za 25 zł kupujesz ubezpieczenie na cały rok. Choć odpowiedź na powyższe pytanie wydaje się oczywista, to jednak bardzo wiele osób nabiera wątpliwości, gdy porównuje wysokość składek lekarzy i studentów medycyny. Naprawdę pięć pięciozłotówek wystarczy, by zapewnić sobie ochronę na 12 miesięcy.

ERGO HESTIA