Ubezpieczenie OC rozwiązaniem na rozterki ratownika medycznego

Ubezpieczenie OC rozwiązaniem na rozterki ratownika medycznego

data publikacji: 2017-09-04

Podczas zimowego spaceru Włodzimierz K. był świadkiem wypadku. Jadący nieco zbyt szybko Ford potrącił młodą kobietę, która poślizgnęła się na oblodzonym chodniku i zatoczyła na jezdnię. Włodek nie wahał się ani chwili, jako ratownik miał obowiązek i umiejętności by pomóc poszkodowanej.

Choć puchata kurtka i zaspa śniegu zamortyzowała upadek, to uderzenie samochodu było na tyle silne, że poszkodowana straciła przytomność. Szybko stwierdził bark oddechu – para z jego ust była wyraźnie widoczna w taką pogodę. Chwilę później ocenił także brak pulsu i podjął decyzję o rozpoczęciu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Przesunął poszkodowaną na jezdnię, gdyż miękka zaspa mogłaby amortyzować masaż serca. Długo walczył z zacinającym się zamkiem błyskawicznym kurtki, ostatecznie jednak adrenalina dodała mu sił, by rozerwać ją gwałtownym ruchem. Gdy nadjechała karetka wezwana przez sprawcę wypadku, dziewczyna była już przytomna.

Dwa tygodnie później ratownik, który uratował jej życie, dostał list. Zamiast podziękowań był w nim… rachunek za kurtkę.

Choć sytuacje, jak ta opisana powyżej, nie zdarzają się często, to uszkodzenia mienia, jak np. zarysowanie samochodu miewają miejsce podczas akcji ratowniczej, gdy na szali ważą się ludzkie życia. Dobrowolne ubezpieczenie OC chroni ratownika medycznego przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych podczas udzielania pomocy, gdy wartość przedmiotów materialnych traci na znaczeniu.

Dobrowolne ubezpieczenie OC ratownika medycznego nie jest regulowane przez jakikolwiek akt prawny. Jego zakres różni się w zależności od programu i zakładu ubezpieczeń. Decydując się na zakup polisy należy więc zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale także na zakres ochrony.

Jeżeli praca ratownika medycznego jest podejmowana poza Polską, warto zadbać o to, aby ubezpieczenie obejmowało swoim zakresem także terytorium tych państw, na obszarze których faktycznie jest wykonywany zawód. Niekiedy wymagane jest w tym celu opłacenie składki dodatkowej, innym razem określony zakres mieści się już w podstawowym wariancie tego ubezpieczenia. Przykładowo, OC ratownika dostępne na Polisa.Med.PL pokrywa szkody powstałe w następstwie udzielania pierwszej pomocy na całym świecie z wyłączeniem USA i Kanady.

Kolejną kwestią wartą omówienia jest zakres ochrony dobrowolnego ubezpieczenia OC dedykowanego ratownikowi medycznemu. Tutaj warto upewnić się, czy obejmuje on:

a) szkody wyrządzone w mieniu pracodawcy, w tym w mieniu powierzonym pracownikowi,

b) szkody wynikłe z przeniesienia chorób zakaźnych (w tym HIV i WZW),

c) zadośćuczynienia, do których zobowiązany jest ratownik medyczny w następstwie naruszenia praw pacjenta.

ERGO HESTIA