Grupy osób, których udział w eksperymencie medycznym budzi wątpliwości
Podobnie, jak to miało miejsce w poprzednim brzmieniu ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, znowelizowane przepisy wymieniają trzy kategorie podmiotów, które nie mogą brać udziału w eksperymentach badawczych. Należą do nich: ubezwłasnowolniony całkowicie, ubezwłasnowolniony częściowo, niezdolny do wyrażenia zgody.
Osoby zaliczane do ww. grup osób mogą jednak brać udział w eksperymentach leczniczych, z zastrzeżeniem uzyskania w tym celu odpowiedniej zgody:
- dla osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie zgodę na udział w eksperymencie leczniczym wyraża opiekun prawny. Jeżeli osoba ubezwłasnowolniona całkowicie ma dostateczne rozeznanie, wymagana jest również jej zgoda;
- dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo niepozostającą pod władzą rodzicielską zgodę na udział w eksperymencie leczniczym wyraża kurator i ta osoba;
- dla osoby posiadającej pełną zdolność do czynności prawnych, lecz niebędącą w stanie z rozeznaniem wyrazić zgody, zezwolenia na przeprowadzenie eksperymentu leczniczego udziela sąd opiekuńczy właściwy miejscowo, w którego okręgu eksperyment zostanie przeprowadzony.
Ważne: Nowe przepisy obniżyły dolną granicę wieku, od której osoby małoletnie powinny wyrazić zgodę – obok zgody rodzica – na udział w eksperymencie medycznym. Obecnie wynosi ona 13 lat.
Do odrębnej kategorii można zaliczyć pacjentów małoletnich. Ich udział w eksperymencie leczniczym jest dopuszczalny w sytuacji uzyskania:
- pisemnej zgody przedstawiciela ustawowego w przypadku uczestnika będącego osobą małoletnią, która nie ukończyła 13. roku życia lub
- pisemnej zgody małoletniego i jego przedstawiciela ustawowego w przypadku uczestnika będącego osobą małoletnią, która ukończyła 13. rok życia.
Wszelkie spory rozstrzyga sąd opiekuńczy właściwy miejscowo, w którego okręgu eksperyment zostanie przeprowadzony. W przypadku, gdy przedstawiciel odmawia udziału małoletniego w eksperymencie leczniczym, zezwolenia może udzielić sąd opiekuńczy.
Udział w eksperymencie badawczym małoletniego jest dozwolony po łącznym spełnieniu następujących warunków:
- spodziewane korzyści mają bezpośrednie znaczenie dla zdrowia małoletniego poddanego eksperymentowi badawczemu lub innych małoletnich należących do tej samej grupy wiekowej;
- eksperyment badawczy przyniesie istotne rozszerzenie wiedzy medycznej;
- nie istnieje możliwość przeprowadzenia takiego eksperymentu o porównywalnej efektywności z udziałem osoby pełnoletniej.
Jeżeli uczestnik lub przedstawiciel ustawowy odmawia zgody na udział w eksperymencie badawczym, jego przeprowadzenie jest zabronione. W eksperymentach medycznych, z wyjątkiem eksperymentów z udziałem uczestników pełnoletnich, którzy mogą wyrazić skuteczną prawnie zgodę, i zdrowych uczestników, nie mogą być stosowane żadne zachęty ani gratyfikacje finansowe, z wyjątkiem rekompensaty poniesionych kosztów. Dodatkowo zabrania się przeprowadzania eksperymentu medycznego z wykorzystaniem przymusowego położenia uczestnika takiego eksperymentu. Przeprowadzenie eksperymentu medycznego wbrew tym warunkom podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do lat 2.
Ważne: Kto przeprowadza eksperyment medyczny bez wymaganej prawnie zgody albo zezwolenia sądowego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.Kto przeprowadza eksperyment badawczy na:
- dziecku poczętym;
- osobie ubezwłasnowolnionej;
- żołnierzu i innej osobie pozostającej w zależności hierarchicznej ograniczającej swobodę dobrowolnego wyrażania zgody;
- osobie pozbawionej wolności albo poddanej detencji.
Podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do lat 2.