Czy lekarz może wystawiać recepty pro auctore i pro familiae w czasie zwolnienia lekarskiego?

Czy lekarz może wystawiać recepty pro auctore i pro familiae w czasie zwolnienia lekarskiego?

data publikacji: 2024-10-31

Jak wskazał Wiceprezes NRL skierowanie powyższych pytań było wynikiem licznych doniesień medialnych dotyczących nałożeniem kary na lekarza przebywającego na zwolnieniu lekarskim, podczas którego wystawił on e-receptę.


Zakład Ubezpieczeń Społecznych w odpowiedzi na powyższe pytania odpowiedział, że co do zasady należy przyjąć, że ubezpieczony który wykonuje pracę zarobkową w okresie orzeczonej niezdolności do pracy lub wykorzystuje zwolnienie lekarskie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Organ podkreślił, że w okresie orzeczonej niezdolności do pracy (ZLA), ubezpieczony jest uprawniony wyłącznie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego oraz innych czynności związanych ze swoim stanem zdrowia.


Odnosząc się do pytań zacytowanych na wstępie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajął stanowisko, że wystawianie recept pro auctore i pro familiae nie jest pracą zarobkową, zatem nie zachodzą okoliczności uzasadniające odmowę prawa do zasiłku chorobowego z powodu wykonywania w okresie zwolnienia pracy zarobkowej. Tym samym, w ślad za tym stanowiskiem należy przyjąć, że wystawianie recept na swoje potrzeby lub na rzecz małżonka, osoby pozostającej we wspólnym pożyciu, krewnych lub powinowatych w linii prostek, a w linii bocznej do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa osoby wystawiającej, jest związane z zaspokajaniem potrzeb swoich i najbliższych, nie zaś wykonywaniem zawodu lekarza w formie zarobkowej motywowanego zaspokajaniem potrzeb ekonomicznych. 

Autorka:

Radca prawny Patrycja Aleksandrowicz Okręgowa Izba Radców Prawnych

Wykonujesz zawód medyczny lub prowadzisz podmiot leczniczy? Potrzebujesz profesjonalnej ochrony ubezpieczeniowej! Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji:

+48 56 642 41 82

Warto wiedzieć:

Obowiązki informacyjne świadczeniodawców
Obecność osoby bliskiej przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych
Przedawnienie roszczeń w sprawach o błędy medyczne

ERGO HESTIA