Bezpośrednim skutkiem takiej kwalifikacji jest między innymi objęcie tychże obowiązkiem zaszeregowania do odpowiedniej grupy według Ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2139). Jednocześnie należy wskazać, że wymienione wyżej stanowiska, czyli rejestratorki lub sekretarki medycznej nie zostały uznane jako zawody medyczne (Ustawodawca nie wymienia tych stanowisk w katalogu zawodów medycznych uregulowanym na mocy Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych). Stanowiska te nie znajdują ponadto regulacji szczególnej w żadnym innym akcie prawnym.
Osoby wykonujące zawody takie jak lekarza, pielęgniarki, czy tez ratownika medycznego objęte są szczególną ochroną. Przepisy ustaw zawodowych regulują bowiem kwestię ochrony osób wykonujących te zawodowy podczas i w związku z wykonywaniem czynności służbowych polegających na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w sposób analogiczny jak względem ochrony prawnej dotyczącej funkcjonariusza publicznego. W praktyce bowiem oznacza to, że przestępstwa popełnione na szkodę tychże osób podlegają surowszym sankcjom, natomiast organy ścigania, tj. Prokuratura lub Policja po powzięciu informacji dotyczącej czynu są zobowiązane do podjęcia czynności z urzędu.
Osoby zajmujące stanowiska rejestratorki lub sekretarki medycznej nie znajdują podobnej ochrony, mimo to, że bardzo często są narażone na kontakt z osobami, które mogą stwarzać dla nich pewnego rodzaju zagrożenie.
W sytuacjach zatem, gdy te osoby padną ofiarami czynu zabronionego są chronione tak jak każdy inny obywatel. Bardzo często na szkodę tychże osób popełniane jest przestępstwo zniewagi:
Art. 216 Kodeksu Karnego
§1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§2. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§3. Jeżeli zniewagę wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności cielesnej lub zniewagą wzajemną, sąd może odstąpić od wymierzenia kary.
§4. W razie skazania za przestępstwo określone w §2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
§5. Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego.
Ściganie powyższego przestępstwa z oskarżenia prywatnego oznacza, że na podstawie samodzielnie zebranych dowodów, osoba pokrzywdzona powinna samodzielnie sporządzić i złożyć akt oskarżenia do właściwego miejscowo sądu.
W szczególnych okolicznościach osoba pokrzywdzona, lub podmiot leczniczy w którym ta osoba jest zatrudniona może skierować wniosek do Prokuratury wnosząc o objęcie ścigania określonego czynu z urzędu:
Art. 60 Kodeks Postępowania Karnego
§1. W sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego prokurator wszczyna postępowanie albo jako oskarżyciel publiczny wstępuje do postępowania już wszczętego, jeżeli wymaga tego ochrona praworządności lub interes społeczny.
§2. Postępowanie toczy się wówczas z urzędu, a pokrzywdzony, który przedtem wniósł oskarżenie prywatne, korzysta z praw oskarżyciela posiłkowego; do pokrzywdzonego, który przedtem nie wniósł oskarżenia prywatnego, stosuje się art. 54, 55 §3 i art. 58.
§3. Jeżeli prokurator, który wstąpił do postępowania, odstąpił potem od oskarżenia, pokrzywdzony powraca w dalszym postępowaniu do praw oskarżyciela prywatnego.
§4. Pokrzywdzony, który nie wniósł oskarżenia, może w terminie zawitym 14 dni od daty powiadomienia go o odstąpieniu prokuratora od oskarżenia złożyć akt oskarżenia lub oświadczenie, że podtrzymuje oskarżenie jako prywatne, a jeżeli takiego oświadczenia nie złoży, sąd lub referendarz sądowy umarza postępowanie.
§5. Przepis art. 55 §5 stosuje się odpowiednio.
Organ samodzielnie ocenia zasadność zastosowania art. 60 KPK. Skierowanie wniosku do Organu w powyższym trybie nie oznacza automatyzmu w jego zastosowaniu.
Autorka:
Radca prawny Patrycja Aleksandrowicz Okręgowa Izba Radców Prawnych
Wykonujesz zawód medyczny lub prowadzisz podmiot leczniczy? Potrzebujesz profesjonalnej ochrony ubezpieczeniowej! Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji:
+48 56 642 41 82
Warto wiedzieć:
Czy lekarz może być wykazywany w kilku podmiotach udzielających świadczeń gwarantowanych?
Obowiązki informacyjne świadczeniodawców
Obecność osoby bliskiej przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych