data publikacji: 2022-07-19
Prawo do odwiedzin jest gwarantowane ustawowo w drodze regulacji wynikającej z przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Na mocy tej samej ustawy w dobie epidemii COVID-19 wprowadzono klauzulę stanowiącą o tym, że kierownik podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych lub upoważniony przez niego lekarz może ograniczyć korzystanie z praw pacjenta w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, a w przypadku prawa do odwiedzin także ze względu na możliwości organizacyjne podmiotu.
Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny wydali 28 kwietnia 2022 r. wspólne rekomendacje dotyczące organizacji odwiedzin w podmiotach leczniczych wskazując, że:
W praktyce należy pamiętać o tym, że zasady odwiedzin mogą być uregulowane w jednym podmiocie leczniczym osobno dla każdej z komórek organizacyjnych uwzględniając ich specyfikę.
Z całą pewnością całkowity zakaz odwiedzin jest zabroniony, ograniczenie ich zaś powinno być zgodne z powyżej zacytowanymi ograniczeniami jednakże nie powinno utrudniać ich organizacyjny również w innych aspektach. Zakazanym jest takie uregulowanie zasad odwiedzin, które uniemożliwia faktyczną ich realizację, na przykład poprzez zakreślenie takiego okna czasowego w ciągu doby, kiedy statystycznie przypadają godziny pracy lub do wybranych dni w tygodniu. Odwiedziny powinny być możliwe codziennie.
Zawinione naruszenie praw pacjenta, w tym prawa do odwiedzin może determinować pociągnięcie podmiotu leczniczego w drodze powództwa cywilnego do odpowiedzialności i wypłaty na żądanie powoda wskazanej przez niego sumy zadośćuczynienia, a także odpowiedzialność przed Rzecznikiem Praw Pacjenta, który w tym zakresie jest uprawniony do nałożenia w drodze decyzji administracyjnej na podmiot leczniczy kary pieniężnej w wysokości do 500 000 zł.
Radca prawny Patrycja Aleksandrowicz Okręgowa Izba Radców Prawnych w Kielcach