data publikacji: 2022-05-12
Ustawa o zawodzie lekarza i lekarza dentysty nie zawiera przepisu stanowiącego podstawę dla możliwości rozwiązania umowy o pracę z lekarzem rezydentem przez kierownika podmiotu leczniczego, w którym realizowane jest to szkolenie.
Ustawa przewiduje natomiast w art. 16o, że lekarz nie może realizować lub kontynuować szkolenia specjalizacyjnego w przypadku:
Wskazane jednak powyżej przesłanki należy ocenić jako przesłanki formalne, których zaistnienie bezsprzecznie uniemożliwia kontynuowanie szkolenia. Co jednak w przypadku zaistnienia sytuacji, gdy żadna z powyżej przedstawionych przesłanek formalnie nie zaistniała, zaś kierownik podmiotu leczniczego z uwagi na działania (lub) zaniechanie lekarza rezydenta wyraża wolę rozwiązania z nim umowy o pracę.
Analizując orzecznictwo sądów powszechnych w zakresie oceny prawnej możliwości rozwiązania umowy o pracę z lekarzem rezydentem należy wskazać na nikłą liczbę takich przypadków w zakresie opublikowanych orzeczeń. Warto jednak powołać się na jedno ze znalezionych, wydane w sprawie z powództwa lekarzy rezydentów przeciwko jednemu z podmiotów leczniczych, w której to sprawie powodowie wywiedli żądanie przywrócenia do pracy. Sąd Rejonowy w Giżycku IV Wydział Pracy w ogłoszonym w dniu 07 sierpnia 2018 r., IV P 57/17, w treści uzasadnienia prawnego wyroku wskazał, że „nadmienić należy w tym miejscu, że opisywane rodzaje umów (umowa o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego) mogą być, w ocenie Sądu, rozwiązane przez pracodawcę w sytuacji, gdy po stronie lekarza stażysty zaistnieje przesłanka w postaci ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Trudno bowiem wyobrazić sobie i zaakceptować brak możliwości zareagowania przez pracodawcę (poprzez rozwiązanie umowy w trybie dyscyplinarnym) na takie zachowanie lekarza stażysty, które cechuje się ciężkim naruszeniem obowiązków.”.
W związku z powyższym, na gruncie ubogiego w liczebność, ale stabilnego względem treści orzecznictwa należy wskazać, iż jedyną możliwością rozwiązania umowy o pracę z lekarzem rezydentem, poza przypadkami wskazanymi w art. 16o ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, jest rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresów wypowiedzenia na podstawie art. 52 k.p.
Zgodnie z treścią art. 52 k.p., pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
Należy pamiętać o tym, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Elementem wymaganym przez przepisy Kodeksu Pracy jest to, aby pracodawca podjął decyzję w sprawie rozwiązania umowy po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. zakładowa organizacja związkowa ma obowiązek wyrazić swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni.
Radca prawny Patrycja Aleksandrowicz Okręgowa Izba Radców Prawnych w Kielcach